Diskuse k článku:

Datum: 06.03.2012

Vložil: Návštěvník Bellevue ( bývalý )

Titulek: Standa Věchet

Standa Věchet

Tak to ses Davide netrefil :)

Ale jinak mea culpa – na Standu bych málem zapomněl. Možná i proto, že on nebyl úplně „skalním“ návštěvníkem Belvy. Myslím, že mu asi trochu vadily dvě věci. Za prvé tam bylo někdy hodně nakouřeno ( což jako nekuřák asi neměl příliš v lásce ) a za druhé vždy dával přednost desítce v kryglu ( půllitr s uchem ) než dvanáctce v křapce ( tenké sklo bez ucha ).
No a protože Belva byla III. cenová skupina, tak se čepovala pouze dvanáctka za horentní cenu 3 Kčs ( desítka ve IV. cenové tehdy stála 1.70 ).

Pokud se ale zastavil a hrál, bylo o zábavu postaráno. Byl ( a dosud je ! ) vynikající hráč, takže se bylo vždy na co dívat a kromě skvělých šachů bavil sebe i početné publikum častými prupovídkami. Vítězné tahy často doprovázel hlasitým a dlouhým „ Jééééééé „ Časté byly i věty typu : „Ty to hraješ jako strýček Váňa, zvaný též Kokováňa „ nebo „Pozor přátelé, on to hraje po čertech znamenitě ! „

Nejvíc mě ale rozesmál, když při partii ve které útočil na dámském i královském křídle prohlásil : „ Já to hraju, jak Nina Aprastěva, sovětská údernice, která pracovala na dvou stavech zároveň ! „ ( Nevím, jestli to jméno je správně – ani strejda Google mi to nenašel. Možná si vzpomenou pamětníci. ) :)

Zkrátka ideální kavárenský hráč – silná hra a zábavné řeči.
Mě se na Standovi vždy líbilo, že zůstával noblesní. Hrál o korunu s flekem, protože se chtěl šachem bavit a o peníze mu nešlo ( což se o všech návštěvnících Belvy rozhodně říct nedalo ).

Pokud mě paměť neklame, tak Standa začínal v šachovém klubu Zetor ( ten už dávno neexistuje, továrna stejného jména kupodivu zatím ano ). Takže si dovolím ještě jednu vzpomínku, která bude o Belvě i Mirkovi Hortovi.

Za Zetor v té době hrál Karel Horák ( nyní hraje myslím za Střelice ). Byl to silný hráč 1.VT a velmi dobrý a nadšený blicař. Jedno odpoledne se objevil v Belvě i s manželkou a pravil něco ve smyslu – tak si běž do města nakoupit, já si zatím dám nějaké pivo, zahraju si pár blicek a pak si mě vyzvedneš a půjdeme domů.

Tušíte správně ! Padl do spárů Mirka Horta ( což byl opravdu velmi silný blicař – myslím, že Davidovo svědectví je dostatečně přesvědčivé ). Hráli o 2,50 s flekem, a přestože partie byly celkem vyrovnané a zajímavé, tak finančně byl Mirek výrazně v plusu.

Takže když se manželka asi po třech hodinách vrátila, na cestu domů nebylo ani pomyšlení. A tak si paní Horáková sedla vedle a za velmi občasných a nesmělých připomínek, jestli by už nemohli jít, vydržela až do zavírací hodiny ( ta byla naštěstí v těch dobách už ve 22:00 ), která ji konečně vysvobodila.
No nevím, která z dnešních mladých a emancipovaných dívek by byla tak benevolentní...:)

Někdy se tam zkrátka děly opravdu veselé věci.
Když tak nad tím přemýšlím Davide, tak Ty, Standa Staněk a třeba Pavel Kopkan byste určitě byli v Belvě stálými hosty...:)


Zpět na diskuzi